Twee letters. Go.

maandag 18 september 2006 14u08 | Alexander Duytschaever | 11 reacties
Trefwoorden: , , .

goEen onopvallend woord, dankbaar aangewend door puzzelaars om ergens een gaatje op te vullen in het kruiswoordraadsel. Maar weinig zullen vermoeden dat Go een bordspel is dat al vierduizend jaar bestaat.

Rond 2200 vC., terwijl onze toenmalige streekbewoners zich onledig hielden met het slijpen van vuurstenen klingen, onstond in China de legende van een Chinese keizer Yao die, ontstemd door het wangedrag van zijn zoon, zijn raadgever Shun opdracht gaf een spel uit te vinden om zijn zoon tactiek, strategie en concentratie bij te brengen. Maar de zoon verworp het spel met de opmerking dat de eerste die speelde, altijd moest winnen. Daarop onterfde de keizer zijn zoon, en stelde Shun aan als opvolger.

Go heeft zich vanuit China doorheen de millenia over de rest van de wereld verspreid. Ergens in de 7e eeuw duikt Go op in Japan; Europa volgt pas in de 17e eeuw, al blijken de regels nog niet helemaal gekend te zijn; Amerika volgt in de 19e eeuw. Vandaag is Go in Azie even populair als schaken in het Westen; en zoals wij “schaak” en “mat” wel eens durven benutten in ons dagelijks taalgebruik, zo zal een Go speler op uitdrukkingen stuiten die uit het Go spel voortkomen.

go

Nu, wat is de bedoeling van dit spel? De eenvoud zelve: met zoveel mogelijk stenen van eigen kleur op het bord eindigen(*). De witte stenen tegen de zwarte. En geen gespring over en weer op het bord, de stenen bewegen niet meer eens ze gespeeld zijn. Tot ze eventueel geslagen worden , en daardoor van het bord worden gehaald. Nochthans zal elke Go-speler kunnen bevestigen dat Go bijzonder dynamisch is. Het spel is gauw aangeleerd, een kind heeft er vijf minuten voor nodig, maar eenmaal erdoor gebeten ben je er de rest van je leven zoet mee. Partijen duren typisch zo’n 5-10 minuten tot anderhalf uur, afhankelijk van de grootte van het bord en de ervaring van de spelers: koffiepauze of lange winteravonden, elk vrij moment is geschikt om Go te spelen.

Nog niet overtuigd? Wat hiervan gedacht: in Go bestaat een simpel systeem dat een beginner de kans geeft het spel te winnen van een veel sterkere speler. Dus niet geaarzeld, open your mind en laat onze clubspelers het spel uitleggen. Of nog beter: breng iemand mee – hoe meer, hoe liever!

Interesse opgewekt?
Het Gents Go Genootschap komt samen in het jazzcafe “Opatuur”, Citadellaan 17 (Heuvelpoort), elke maandagavond vanaf 19:00.

Gents Go Genootschap
http://www.gentgo.be/

Foto’s: Julio Martinez

(*) In de praktijk wordt een variante van dit einddoel toegepast, maar het resultaat is hetzelfde…

© 2006 GENTBLOGT VZW

11 reacties »

 1. Reactie van dramoghe

  Dat is een gigantisch moeilijk spel!

 2. Reactie van alex

  Absoluut niet!

  Oordeel niet te vroeg, niet vooraleer tenminste een spelletje te hebben gespeeld, het spel een kans te hebben gegeven.

  Naast de onbekendheid van het spel in onze streken is de op het eerste zicht schijnbare ingewikkeldheid een rem voor de verspreiding ervan: wel, laat die rem eens los, vertrouw de anderen die de barriere reeds hebben doorbroken, de weg geeffend! Dat het vele millenia heeft overleefd is toch een indicatie dat er toch iets speciaal aan de hand moet zijn met Go, niet?

  De spelregels zijn de eenvoud zelve (eenvoudiger dan schaken bijvoorbeeld); laat je niet misleiden door de schijnbare complexiteit op de foto’s, als je het spel ziet ontrollen (begint met een leeg bord, trouwens) wordt alles zoveel duidelijker.

  En beginners steken van wal met een 5×5 bordje: nauwelijks moeilijker dan boter-kaas-eieren, en op een vijftal minuutjes uitgespeeld – de regels zijn dezelfde! Na een paar partijtjes gaan ze vanzelf naar groter overschakelen: 7×7, 9×9, 13×13, totdat ze op eigen kracht die oceaan aankunnen die een 19×19 is.

  Voor de twijfelaars, kijk ook eens op de van de Belgische Go Federatie.

 3. Reactie van alex

  De website van de BGF vind je hier: http://www.gofed.be/

 4. Reactie van dramoghe

  Ik heb het al gespeeld hoor. En al iedere keer verloren ook, ik loop altijd wel in één of andere val :)

 5. Reactie van alex

  Mijn ervaring leert me dat de meeste mensen die het spel zien, direct denken aan Othello of Reversi; bij sommigen komt zelf “dammen” naar boven, en bijna altijd hoor je wel iets in de aard van Smarties en zo…

  Of mensen die het ooit eens gekocht hebben, en dan proberen ze het thuis onder elkaar, om dan later – lang nadat ze het bord weer opzij hebben gelegd – tot de vaststelling te komen dat ze de spelregels helemaal niet begrepen hebben.

  Daarom dit advies: kom eens langs, om te zien hoe het er echt aan toe gaat; laat onze clubspelers een tipje lichten van de sluier, en je kijkt er heel anders naar.

 6. Reactie van Jeronimo

  taktiek strategie en concentratie…lijkt me wel iets wat ik kan gebruiken ;-)

 7. Reactie van patricia

  Ik vind go een tof spel, het is allemaal strategie en zo maar je kunt het ook heel intuïtief spelen (wat je bij schaken niet hebt bijvoorbeeld). Eigenlijk is het simpel: je probeert zo veel mogelijk terrein af te bakenen door elk om beurt een steentje te leggen. Ik speelde het vroeger af en toe met mijn ex en hoewel hij er stukken beter in was en ook competitie speelde kon ik dankzij de handicaps toch regelmatig winnen. En als ik dan al eens verloor, was het omdat hij me die regel met de “ogen” en “leefbare gebieden” niet goed uitgelegd had of zelfs niet

 8. Reactie van alex

  Nou breekt mijn klomp… Jullie moeten allemaal eens afkomen, dringend!

  Waar zitten ze toch allemaal, die Go spelers…

 9. Reactie van dramoghe

  Komen jullie de maandag nu samen vanaf 19u? Op de site staat vanaf 20u..

 10. Reactie van alex

  Oops – nu, de kans bestaat wel dat er al spelers zijn om 19:00.

  ‘t was om te zien of ge wakker zijt” zal hier niet meer pakken, vrees ik :-)

 11. Vanaf september verandert de wekelijkse speeldag naar woensdag, nog steeds vanaf 20:00.

  -alex-