Er beweegt wat in onze Brugse Poort

vrijdag 28 juni 2013 13u24 | Lia voor FC De Buurt | 3 reacties
Trefwoorden: , , , .

Vorige zomer zwierf FC De Buurt rond van plein tot plein, door de straten, om met medebuurtbewoners het gesprek aan te gaan over onze wijk.

In deze gesprekken peilden we naar hoe mensen het wonen en samenleven in de wijk beleven, welke plekken hen aantrekken, waar ze graag vertoeven en wat minpunten in de wijk zijn. Ook vergaarden we ideeën voor het herinrichten van het Seghersplein en de eventuele herbestemming van de Sint-Jan-Baptistkerk. Dit ook als sein voor de stad Gent om in de beleidsvoering de verschillende stemmen van buurtbewoners niet uit het oog te verliezen. Op 1 en 2 juni, stelden we de resultaten voor in een tentje op de braderij in de Bevrijdingslaan.

Wonen en leven in de wijk
Wat zeggen buurtbewoners over het leven in de wijk? Een veel genuanceerder verhaal dan dat wat vaak over onze wijk in de pers verschijnt. Uit al die gesprekken komt geen zwart-wit verhaal maar een gevarieerd kleurenpalet naar boven.

Een voorbeeld: de Bevrijdingslaan omschrijven de meeste buurtbewoners als druk en gevaarlijk, en ook nogal vuil. Maar tegelijkertijd vinden we het allemaal heel fijn dat er veel winkels zijn, dat het een levendige straat is en dat je op zondag toch nog altijd wat lekkers kan vinden.

Heel wat mensen wonen graag in de buurt, ze geven daarbij wel aan dat er wel wat elementen zijn die verbeterd kunnen worden. Oudere buurtbewoners geven vaker aan dat ze de buurt hebben zien veranderen en dat ze niet meer zoveel mensen echt kennen in de buurt. Wat ook opviel was dat buren vaak positief spraken over mensen in hun eigen straat, die ze kennen, maar wat negatiever zijn over andere straten of delen van de wijk. De mix van achtergronden, culturen, leeftijden, … in onze wijk zorgt voor heel wat schwung, maar is tegelijkertijd ook een uitdaging voor het samenleven.

In de gesprekken ging het ook over plekken in de buurt die mensen aangenaam vinden om er te vertoeven. Vaak werden parken vermeld: de Groene Vallei, het Pierkespark, het Acaciapark, … en ook pleintjes in de buurt. Het terras op het Seghersplein doet een buurtbewoner zelfs dromen van Frankrijk: “Op het terras voel ik me in het zuiden van Frankrijk. Precies of ik ben op reis”. Daarnaast worden ook goede fietsroutes zoals de Groendreef vermeld, de vele winkels op de Bevrijdingslaan, de Bourgoyen die vlakbij liggen, … . Ook organisaties uit de wijk worden geapprecieerd: bibliotheek/speel-o-theek, vzw Jong, trafiek, schaakclub, kringloopwinkel …

Aspecten van de buurt die als minder aangenaam worden ervaren zijn het vuil, het lawaai, het drukke verkeer (Bevrijdingslaan & Drongensesteenweg), drugsverkeer, weinig parking, geen bejaardentehuis in de buurt, nood aan parking, etc. …

Wat vooral opvalt is dat veel mensen uit de wijk ideeën hebben, het fijn vonden om in gesprek te gaan over de buurt en het reilen en zeilen. “Er is mij nog nooit gevraagd geweest hoe ik het vind in deze wijk te wonen.” Door heel veel verschillende mensen aan te spreken, hoorden we vele stemmen, en niet enkel zij die gemakkelijk het woord nemen.

Ideeën voor herinrichting Seghersplein en eventuele herbestemming van de kerk
Al lange tijd waren er geruchten dat ook het Seghersplein en de kerk veranderd gingen worden. Dus vroegen we buurtbewoners ook naar ideeën voor de mogelijke herinrichting en herbestemming. Massa’s ideeën werden geopperd:
* herbestemming kerk: een cinema, een markt met allemaal kraampjes met producten uit de hele wereld, een museum (van de Brugse Poort), een café waar je in alle talen van de wereld een pintje kan bestellen, een school, een crèche, een bejaardentehuis, een jeugdherberg, een sociaal restaurant, …
* Seghersplein: een voetbalveld met echt kunstgras, een zwembad, een fietspunt, een openluchtfitness, meer licht op het plein en comfortabele bankjes, …

Ondertussen werkten masterstudenten architectuur ook aan een project over deze site. Aanvullend bij de ideeën van buurtbewoners (een cinema, een overdekte markt, …) spraken ze met directe buren, hingen briefjes in het bushokje van het Seghersplein met een peiling, … om op basis van al die input een mogelijk ontwerp te maken. Ook dit ontwerp werd voorgesteld in de tent van FC De Buurt. Ze maakten de ramen van de kerk open tot op de grond, zodat een overdekte passage die multifunctioneel ingezet kan worden. En het spreekt alvast tot de verbeelding om te zien wat er allemaal mogelijk is … (in dit artikel kan u de ontwerptekeningen bekijken: http://www.nieuwsblad.be/article/detail.aspx?articleid=DMF20130602_00607789).

En, wat hebben we geleerd?

Ten eerste: het wonen in onze Brugse Poort is niet in één woord te vangen: levendig is misschien nog het beste als omschrijving. Want ook al willen we allemaal graag een aantal dingen anders zien (verkeer, zwerfvuil, woningkwaliteit, drukte, …), toch wonen veel mensen hier ook graag. Zoals een buurtbewoner het uitdrukt: “Er is leven op het plein” (gepikt van André Hazes).

Ten tweede: Buren hebben ideeën en meningen. Daar wordt niet altijd naar gevraagd, maar iedereen heeft wel iets te vertellen. En het zijn niet altijd de luidste roepers die de beste ideeën hebben. Participatie van buurtbewoners is dus heel erg belangrijk, zeker bij het vormgeven van een wijk.

Ten derde: de ideeën van buren over Seghersplein en kerk geven aan dat wijkbewoners denken aan ruimtes die door iedereen gebruikt kunnen worden, op verschillende wijze ingericht kunnen worden en ruimte geven aan ontmoeting.
Veel ideeën, vele wensen, vele mensen, … alleszins genoeg om positief aan de slag te gaan. Samen met iedereen (gemeentebestuur, organisaties, mensen uit de buurt, … ). Allez hop en avant marche! Maar eigenlijk is het hier al volop bezig, die actie.

Meer te weten komen?

© 2013 GENTBLOGT VZW

3 reacties »

  1. Reactie van Frans

    Het plan van de architectuurstudenten oogt mooi, maar het stadsbestuur heeft al duidelijk laten verstaan dat het geen geld wil blijven pompen in dit gebouw dat zware ingrepen vergt. Een nieuwe naam? Toen deze kerk gebouwd werd was dat de eerste in Gent sinds de Franse revolutie en kreeg die de naam die de hoofdkerk kwijt was geraakt na de afschaffing van de St-Baafsabdij en de creatie van een bisdom (en kathedraal). Andere vraag: hoe leg je een link tussen de verbouwde kerk en het Seghersplein die gescheiden zijn door druk verkeer?

  2. Reactie van TSJOK

    Een eerlijk en objectief verslag, spijtig dat er alleen reacties komen als de BP negatief in het nieuws komt.

  3. Reactie van Flippend Rund

    Moest Stad Gent nu eens gewoon wat extra straatwerkers in dienst nemen om trottoirs te repareren i.p.v. deze stierenstront te blijven subsidiëren, het zou al een ferme verbetering zijn.