De wijk verbeeld

vrijdag 12 december 2014 14u07 | Echo’s uit de wijk | reageer
Trefwoorden: , , .

IMG_0995Echo’s uit de wijk is een sociaal-artistiek project in de wijk Dampoort/Sint-Amandsberg. Het is een project van, met en voor buurtbewoners. Aan de hand van fotografie gingen we de voorbije maanden op verkenning in de wijk met (analoge/herbruikbare) fototoestellen. Beelden, gemaakt in de wijk hangen we vervolgens op aan leegstaande gebouwen/verlaten ramen. Dit om verbeelding te brengen.

Buren kijken door de lens
In dit project werken we met buurtbewoners zonder ervaring met zin om eens door de lens van een cameraatje naar de wijk te kijken, maar ook met professionele fotografen uit de wijk.

We organiseerden drie verschillende reeksen workshops ( in samenwerking met SIVI & OCMW, de krekelberg en voor ‘losse’ fotograferende buurtbewoners). In deze workshops bekeken we oude foto’s uit het archief van het documentatiecentrum, foto’s van fotografe Freya Maes die momenteel werkt aan een project in de Dendermondsesteenweg.  Vervolgens gingen we zelf op stap, gewapend met een (analoog) fototoestel in de wijk. Om de wijk in beeld te brengen, maar ook om het gesprek aan te gaan met buurtbewoners. Erna bekeken we elkaars foto’s, bespraken en becommentarieerden we die. Om vervolgens, met nieuwe ideeën weer op stap te gaan in de wijk.

Het was ook fijn samen op stap te gaan, dan pas merk je hoe “anders” iedereen kijkt. Dat is echt verrijkend en verrassend. En ik heb een aantal mensen uit de wijk leren kennen, die blijkbaar dicht in de buurt wonen, maar die ik nog nooit had ontmoet…(een buurtbewoner die meedeed)

In een beeldenketting gaven buren een analoog (herbruikbaar  wegwerp)cameraatje door met telkens een opdracht. En daarnaast deelden we in handelszaken aan de Dendermondsesteenweg ook camera’s uit.

Ontmoeting en verbeelding in de wijk
In vier ontmoetings- en plakmomenten brengen we beelden, in het groot aan op verlaten muren/leegstaande ramen.  We werken met fotokopieën van foto’s op A3-papier die als een puzzel aangebracht worden met behangerslijm of plakband om zo reuzengrote foto’s te bekomen.

Op deze plakmomenten helpen fotografen, buren, voorbijgangers … -kortom iedereen die zin heeft- om de beelden op te hangen. En daarnaast worden de genomen foto’s in de mate van het mogelijke aan de gefotografeerden bezorgd.

Door foto’s genomen in de wijk, o.a. van buren en plekken, hangen we op in de wijk. Op deze wijze verbeelden we de wijk, spelen we met binnen/buiten, herkenbaarheid/of juist niet en verbeelding: gebouwen, plekken, en de beelden zelf krijgen telkens een andere dimensie (door locatie/combinaties/…).

Verder willen we, door beelden gemaakt door buurtbewoners van de buurt in het straatbeeld op te hangen willen we interactie bevorderen, verbeelding brengen, … toegankelijk voor iedereen. Niet noodzakelijk om het mooi te vinden, maar om discussie op te starten, met elkaar in gesprek te gaan, te denken aan dingen, geïnspireerd te worden, …

En brengt het wat teweeg die beelden? Enkele reacties:

“De eerste keer dat ik het zag was ik wat verbaasd. Ik stond op de bus te wachten tegenover het parochiehuis en dacht ‘raar’. Na wat denken vond ik het al veel toffer en dacht ik : ‘hey, da’s eigenlijk wel plezant’.”  (via een facebookberichtje)

“Zo zie je eens hoe andere mensen wonen.”

“Het is zo typisch voor onze wijk. Die foto’s.”

“Het weerspiegelt wat tussen de mensen leeft. Zonder franjes, uit het leven gegrepen, de mens zoals hij is.”

En, wat brengt het bij jou teweeg? Ga kijken (en laat het ons gerust weten).

Fotoparcours

Doorheen het project brachten we het leven in de wijk aan op leegstaande gebouwen, verlaten ramen. Het resultaat kunt u nog steeds bewonderen op verschillende plekken in Sint-Amandsberg/Dampoort. Welkom!

parcours

Programma: 13 december 2014

  • PLAK 4 – Echo’s uit de wijk
    Voor deze laatste plak, plakken we beelden uit de beeldenketting op lege muren aan het buurtcentrum en het OCMW van onze wijk.
    Heel erg welkom om te komen kijken/plakken.
  • In het buurtcentrum (grote zaal) kan je de permanente fotowand (samengesteld door Bart Gabriel) bekijken met foto’s uit het project én er is ook een kleine expo met beelden van de verschillende fotografen/buren die meededen met Echo’s uit de wijk.
  • Tegelijkertijd organiseert het buurtwerk een Winterfeest Dampoort, met ontbijt (van 9u-12u) en accordeonist Marino Punk, goocheltrucjes van Peter Pocus, kindergrime van buurtbewoonster Ann. Organiserend comité: buurtorganisaties en bewoners uit Dampoort en Sint-Amandsberg. – Buurtwerk Dampoort;

Om 11u is de officiële opening van de sociale kruidenier (SIVI). Verder is er in Taverne Heilig Hart, bij Chico & Kelly, een kerstmarkt van 14-19u en om 19u30 een optreden van “Les Folles de Gand”.

Kom zeker een kijkje nemen!

www.facebook.com/echosuitdewijk
meer weten? bart@lavomatik.be 

 

© 2014 GENTBLOGT VZW

Reacties zijn gesloten.